Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

Promocja tomiku poezji Krzysztofa Grzesiaka

Data: 14-11-2023

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na promocję tomiku wierszy Krzysztofa Grzesiaka pod tytułem „Morfologie”. Zapraszamy w czwartek, 16 listopada 2023 roku do Wieży Ciśnień w Lęborku. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.


Spotkanie poprowadzi Tadeusz Dąbrowski, poeta, eseista, krytyk literacki. Redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Dziennikarz radiowy, od 2017 roku współtworzy w Radiu Gdańsk audycję poetycką "Po pierwsze wiersze". Tadeusz Dąbrowski jest także redaktorem tomiku „Morfologie”. 

Współorganizatorami wydarzenia są: Miasto Lębork, Muzeum w Lęborku i Biblioteka Miejska w Lęborku.

Tadeusz Dąbrowski o poezji Krzysztofa Grzesiaka:
„Wiersze Krzysztofa Grzesiaka są zaproszeniem do zmierzenia się z samym sobą, do odpowiedzenia sobie na szereg fundamentalnych pytań: kim jestem? dla kogo jestem? jak jestem? Jego poważne zabawy ze słowem nie mają w sobie nic z formalizmu, nawet wyrazy rozczłonkowane służą odkryciom aksjologicznym, eksperymenty na morfemach są tutaj morfologią krwi. Lingwizm Grzesiaka nie jest zabawą czy łamigłówką, on jest z natury egzystencjalny, wyssany z życia, wycierpiany w wieloletniej chorobie, a zarazem metafizyczny, bo czuje się, że popękane słowa są częścią potężnej Całości.”

Krzysztof Grzesiak (1952 - 2021) - poeta, artysta, animator kultury. Dyplom z malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku uzyskał w 1976 r. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach muzealnych w Warszawie, Słupsku, Lęborku, Majdanku oraz Flensburgu. Autor bibliofilskich arkuszy poetyckich, m.in. Hemat, Rdza, Sadza czy Strony, wydanych w jednym lub kilku egzemplarzach we własnej aranżacji graficznej. Jego wiersze prezentowane były w Radiu Gdańsk w audycji “Po pierwsze wiersze” i ukazały się (pośmiertnie) w dwumiesięczniku literackim “Topos”. Tom Morfologie jest jego pierwszym przekrojowym wyborem wierszy.

Grafika 1: Promocja tomiku poezji Krzysztofa Grzesiaka
Grafika 2: Promocja tomiku poezji Krzysztofa Grzesiaka
Grafika 3: Promocja tomiku poezji Krzysztofa Grzesiaka

Przejdź do góry strony