Polecamy

„Opera jak z bajki” - spektakl dla dzieci

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na spektakl operowy dla najmłodszych pod tytułem „Opera jak z bajki”. Zespół muzyki klasycznej Les Femmes zaprezentuje swój oryginalny program dla najmłodszych widzów w niedzielę, 19 stycznia 2020 roku, w Kinie „Fregata”. Początek o godzinie 13:00. Bilety w cenie 10 złotych dostępne są w kasie kina przy ulicy Gdańskiej oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl
 
Opis spektaklu:
Opera to baśń dla dorosłych. Są w niej księżniczki i rycerze, królowie, rusałki i przebierańcy. Nawet gdy akcja toczy się wśród zwykłych śmiertelników, nie brakuje wielkich czynów, gorących uczuć i zawiłych nieporozumień. Chcemy, na powrót, opowiedzieć o tym wszystkim dzieciom! Sięgniemy do ich języka zachowując jednocześnie całą muzyczną treść. Pojawią się arie, duety i tercety: królewien, czarownic, Jasia i Małgosi, czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Na scenę zaprosimy również naszych najmłodszych widzów - spektakl z ich pomocą nie może się nie udać!
„Opera jak z bajki” to kolaż operowy – spektakl złożony z fragmentów oper różnych kompozytorów, którym została nadana nowa, spójna fabuła. Przedstawienie, na wzór „prawdziwej” opery, składa się z IV aktów. Każdy dotyczy innego opowiadania. Aby arie, duety i tercety były zrozumiałe, oryginalny tekst zastąpiłyśmy autorskimi tekstami w języku polskim. Wszystkie dialogi, zarówno te z dziećmi jak i na scenie, są w postaci improwizowanych recytatywów (śpiewnej melodeklamacji), również w języku polskim. W programie celowo wykorzystałyśmy fragmenty oper o tematyce baśniowej. Sięgnęłyśmy do rarytasów literatury operowej, dzięki czemu spektakl jest równie atrakcyjny dla dorosłych wyjadaczy tej dziedziny sztuki. 
Czas trwania - 55 minut
 
Wykonawcy:
LES FEMMES:
Joanna Sobowiec – Jamioł – sopran
Natalia Krajewska – Kitowska – sopran
Emilia Osowska – mezzosopran
oraz
Łukasz Jankowski – fortepian
 
W programie spektaklu:
1. N. Isouard – “Ah, siostro ma!” (“Ah, quel plaisir!”) – duet brzydkich sióstr Kopciuszka z opery “Kopciuszek” (1810 r.)
2. J. Massenet – „Zostałaś tu, Kopciuszku mój” („Reste au foyer, petit grillon”) - aria Kopciuszka z opery „Kopciuszek” (1899 r.)
3. G. Rossini – „Opuszczona i odrzucona” („Sventurata mi credeaaria”) - aria starszej siostry - Clorindy z opery „Kopciuszek” (1817 r.)
4. E. Humperdinck – „Jasiu, weź siostrzyczkę w tan” („Brüderchen, komm tanz’ mit mir”) – duet Jasia i Małgosi z opery „ Jaś i Małgosia” (1893 r.) H. Purcell – „Zaklęcie rzucimy w toń” („But Ere we This Perform”) – duet czarownic z opery „Dydona i Eneasz” (1688 r.)
5. A. Dvořák – “Ho, ho, ho!” – tercet Panien Wodnych z opery “Rusałka” (1901 r.)
6. R. Wagner – “Ho-jo-to-ho! Historia o smoku Edwardzie”(“Ho-jo-to-ho! Okrzyk wojenny Brünhildy”) – aria z opery “Walkiria” (1865 r.)
7. W. A. Mozart – “Oto jest wielki finał nasz!” (“Stirb, Ungeheur! durch unsre Macht!”) – tercet Dam z opery “ Czarodziejski flet” (1791 r.)