Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Krzysztofa Grzesiaka

Data: 08-05-2024

Lęborskie Centrum Kultury “Fregata” ogłasza II OGÓLNOPOLSKI KONKURS MALARSKI IM. KRZYSZTOFA GRZESIAKA. Celem konkursu jest promocja współczesnego malarstwa i przybliżenie twórczości Krzysztofa Grzesiaka. Do udziału zapraszamy malarzy zamieszkałych w kraju i za granicą, pełnoletnich, którzy mają polskie obywatelstwo, absolwentów szkół plastycznych, absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także malarzy nieposiadających dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. 


W pierwszej edycji konkursu w 2022 roku wzięło udział 260 artystów z całej Polski. Laureatem został Radosław Jastrzębski, drugie miejsce zajął Daniel Krysta, a trzecie - Aleksandra Kołwzan – Garczyńska.


Na konkurs przyjmowane będą prace w dowolnej technice malarskiej i tematyce,  które są własnością autora i nie były nagradzane oraz eksponowane na innych wystawach pokonkursowych. Format dzieł nie jest ograniczony, jednak ze względów technicznych krótszy bok obrazu nie może przekraczać dwóch metrów.


Termin nadsyłania prac upływa 19 sierpnia 2024 roku. Prace będą oceniane dwuetapowo. Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród odbędzie się 8 listopada 2024 roku.


Współorganizatorzy konkursu: Urząd Miejski w Lęborku, Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Muzeum w Lęborku.


Patronami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Lęborka i Starosta Powiatu Lęborskiego.


Szczegóły i zasady konkursu opisane są w załączonym regulaminie.

KRZYSZTOF GRZESIAK
Artysta malarz, urodził się w 1952 r., zmarł 2 kwietnia 2021 roku.
W 1976 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez lata uprawiał olejne malarstwo sztalugowe, ikonopisarstwo i grafikę. Jego prace znajdują się w muzeach, zbiorach prywatnych i galeriach polskich i zagranicznych. Prace artysty wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju oraz wielu ekspozycjach grupowych za granicą m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Japonii czy Chile. 
Wraz z żoną Cecylią, kierując przez lata Lęborską Fundacją Kultury zainicjowali w 1995 roku Międzynarodową Enklawę Malarzy w Łebie – do 2007 roku co roku przyjeżdżali na plenery artyści malarze z Niemiec, Francji, Szwecji, Rosji, Litwy, Ukrainy, Węgier oraz Japonii, odpowiadając na stawiane egzystencjalne pytania: Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd idziemy? Krzysztof Grzesiak jest też autorem kilku zbiorów poezji.
Od lat związany z naszym Lęborskim, angażował się w sprawy i życie kulturalne miasta, inicjował wiele wydarzeń kulturalnych m.in. Lennon Art, Teatralia Lęborskie czy – od 2003 r. Muzykalia Lęborskie, będące prezentacją lokalnych muzyków. Mimo wieloletniej ciężkiej choroby, pozostawał aktywny artystycznie.
W 2012 roku uhonorowany został Wyróżnieniem Honorowym „Lęborski Lew”.

Grafika 1: Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Krzysztofa Grzesiaka
Grafika 2: Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Krzysztofa Grzesiaka
Grafika 3: Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Krzysztofa Grzesiaka
Grafika 4: Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Krzysztofa Grzesiaka

Przejdź do góry strony