Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

„Nieletni inżynierowie” - wyjątkowy film w kinie „Fregata”

Data: 17-09-2020

Od 25 września zapraszamy na pokazy wyjątkowego i historycznego dla Lęborka filmu pod tytułem „Nieletni inżynierowie”. To pierwsza profesjonalna produkcja filmowa w której „zagrał” Lębork i którego głównymi bohaterami są młodzi lęborczanie. Prawie godzinny film dokumentalny opowiada historię nastoletnich uczniów z Lęborka.


Film zbiera bardzo dobre recenzje i został zakwalifikowany do kilku prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Miasto Lębork wsparło finansowo realizację obrazu w reżyserii Aleksandry Skowron i Hanny Polak oraz zostało partnerem filmu. Muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara.

Cena biletu - 8 złotych. Bilety dostępne w kasie kina przy ulicy Gdańskiej 12 oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl

 Opis filmu:
Naszych bohaterów, nastolatków małego polskiego miasta (Lęborka), obserwowaliśmy przez ponad trzy lata. Między 12. a 15. rokiem życia – w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybraliśmy z pozoru zwyczajne dzieci – tak by nasi widzowie mogli się z nimi utożsamić. To co widzieliśmy było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Potem zrobiło się kosmicznie. Wzorując się na inżynierach 14-ka uczniów próbowała zbudować testowe modele żagli do satelity. Obserwowaliśmy, jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia. „Nieletni inżynierowie” to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.
Bohaterowie filmu:
Kacper Dąbrowa, Filip Erni, Alicja Gajda, Dobrosław Knut, Daria Kropidłowska, Kinga Kuczwalska, Klaudia Majewska, Szymon Malek, Amelia Mielewczyk, Agnieszka Miks, Emilia Negrya, Milena Nema, Agata Steciuk, Piotr Tasior oraz Ignacy Rejmak i Grzegorz Daszykowski.

Koproducentami filmu są: Mediolia, TVP, FINA i Mazowiecki Instytut Kultury.
Film współfinansowany ze środków PISF.
Partnerem głównym filmu jest PKN Orlen.
Partnerzy filmu: PPL i Miasto Lębork.

REŻYSERIA:
Aleksandra Skowron
Hanna Polak ( nominowana do Oscara 2005 i nagród Emmy 2005)
MUZYKA
Jan A. P. Kaczmarek (zdobywca Oscara 2005)


Twórcy filmu:
Aleksandra Skowron
dziennikarka, reżyser i scenarzystka. Studiowała dziennikarstwo na Université Libre de Bruxelles oraz na Uniwersytecie Warszawskim, a także reżyserię i operatorstwo na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Ponad 20 lat temu, jako nastolatka zaczęła swoją przygodę z dziennikarstwem w lokalnym radiu RRM oraz „Głosie Wielkopolskim”. Publikowała w różnych mediach, w tym m.in. w Télé Bruxelles, TVP, Życiu Warszawy. W latach 2002-2009 jako korespondentka z Brukseli. W 2018 roku z formatem telewizyjnym „Przyszli astronauci” zdobyła Nagrodę Publiczności MIPFormats w Cannes.
Hanna Polak
nominowana do Oscara reżyser i operator, absolwentka Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGIK). Jej film dokumentalny „Dzieci z Leningradskiego” był nominowany do Oscara w 2005 roku, a także do nagród Emmy w dwóch kategoriach. Zdobył też wiele nagród w tym Międzynarodową Nagrodę Dokumentalną (IDA). Pełnometrażowy dokument „Nadejdą lepsze czasy” był nominowany do nagrody Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych (2015). W sumie zebrał 30 nagród i nominacji na festiwalach na całym świecie, a wśród nich Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie
Jan A.P. Kaczmarek
kompozytor muzyki filmowej do wielu fabuł i dokumentów. Studiował prawo na UAM w Poznaniu. Zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Marka Fostera „Marzyciel” w 2005 roku. Zdobywca nagrody National Board of Review, nominowany do Złotych Globów i BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. W latach 70 związany z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a także Teatrem Ósmego Dnia. Pod koniec lat 70 stworzył Orkiestrę Ósmego Dnia. Od 1989 roku mieszkał w Los Angeles, gdzie pracował dla Sony Classical, Decca i wielu innych wytwórni. W 2004 roku stworzył Instytut Rozbitek. Jest także założycielem i dyrektorem Festiwalu Transatlantyk.

Grafika 1: „Nieletni inżynierowie” - wyjątkowy film w kinie „Fregata”
Grafika 2: „Nieletni inżynierowie” - wyjątkowy film w kinie „Fregata”
Grafika 3: „Nieletni inżynierowie” - wyjątkowy film w kinie „Fregata”
Grafika 4: „Nieletni inżynierowie” - wyjątkowy film w kinie „Fregata”

Przejdź do góry strony