Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

„Kraina miodu” w lutym w DKFie

Data: 09-02-2020

We wtorek, 25 lutego 2020, w lęborskim Kinie „Fregata” odbędzie się kolejny seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. O godzinie 18:00 zostanie wyświetlony film pod tytułem „Kraina miodu”. Po seansie zapraszamy wszystkich miłośników ambitnego kina na dyskusję. Wstęp na seans kosztuje 10 złotych. Bilety można rezerwować i kupować za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl oraz w kasie kina.

 
 
Wtorek, 25.02.2020
18:00 - Dyskusyjny Klub Filmowy - „Kraina miodu” - Dokumentalny/ Macedonia/ 87min/ od 15 lat
 
50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.
Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.
Grafika 1: „Kraina miodu” w lutym w DKFie
Grafika 2: „Kraina miodu” w lutym w DKFie
Grafika 3: „Kraina miodu” w lutym w DKFie
Grafika 4: „Kraina miodu” w lutym w DKFie

Przejdź do góry strony