Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

Jazz we „Fregacie” – koncert Dominik Bukowski Quartet

Data: 28-02-2018
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na koncert jazzowy w wykonaniu grupy „Dominik Bukowski Quartet”. To wydarzenie muzyczne odbędzie się w niedzielę, 11 marca 2018 roku, w Kinie „Fregata” przy ulicy Gdańskiej 12 w Lęborku. Początek o godzinie 18:00. 
 
Do najnowszego kwartetu Dominik Bukowski, wybitny wibrafonista jazzowy,  zaprosił trzech muzyków młodego pokolenia: Emila Miszka, Adama Żuchowskiego i Patryka Dobosza. Ich ostatnia płyta zdobywa bardzo dobre recenzje i była umieszczana w rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 roku. Zespół czerpie pełnymi garściami z szeroko rozumianej muzyki etnicznej, głównie starej muzyki arabskiej tzw. makam, jak również polskiego folkloru, i przekłada to wszystko na jazz z elementami muzyki współczesnej. 
 
Kwartet Bukowskiego stanowi pomost kulturowy między tradycją Bliskiego Wschodu a zachodnimi tradycjami muzycznymi. Kompozycje zespołu charakteryzują się pełnymi ekspresji improwizacjami, innym razem wyciszeniem i kontemplacją muzyczną. 
 
Zespół wystąpi w składzie:
Dominik Bukowski - wibrafon, kalimba
Emil Miszk - trąbka
Adam Żuchowski - kontrabas
Patryk Dobosz- perkusja
 
Bilety w cenie 15 złotych dostępne są w kasie kina przy ulicy Gdańskiej 12 oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl. Zachęcamy do wcześniejszego nabywania wejściówek.
 
 
 
Dominik Bukowski - Wibrafonista jazzowy, kompozytor,  absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. 
W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu BLUE MIND QUARTET w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych  i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę „Aniołka Jazzowego 2002”. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu.
Od  2003r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii ,,Wibrafon Roku” . Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2003” oraz „SZTORM ROKU 2005” przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie  „Człowiek Roku 2005”. 
Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia Vice Versa została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2010. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album „Melisa” Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013r. album „Kropla Słowa” Krystyny Stańko, do którego Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został „Płytą Roku” według Jazz Forum.
Grał i nagrywał z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Nigel Kennedy, Tim Hagans, Soweto Kinch, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i inni. Koncertował w takich krajach jak Kanada, Indonezja, Izrael, Rosja i w większości krajów europejskich. www.dominikbukowski.com
 
Emil Miszk - Naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. Świetny solista jak i kameralista z dużym doświadczeniem scenicznym. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Critical Level, Kamil Piotrowicz Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet North, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Współpracuje również z orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
 
 
Adam Żuchowski - kontrabasista, kompozytor, aranżer; urodzony w 1978 roku w Elblągu. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studia dały mu staranne wykształcenie, a pierwsze lata działalności profesjonalnej - spore doświadczenie w dziedzinie muzyki klasycznej. 
Z Dominikiem Bukowskim współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył „Aniołka Jazzowego” podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 roku. 
Z TrioMania otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk (za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010,  płytę CD Pearl).
Jest członkiem kwartetu Irka Wojtczaka - The Bee's Knees, kwintetu Darka Herbasza (Joy of Friendship), zespołu Joanna Knitter&Blues Folk Connection, Collective Improvisation Group Tomka Sowińskiego. Współpracuje z Mikołajem Trzaską (z którym nagrał muzykę do filmów "Róża”, “Drogówka” oraz “Pod mocnym aniołem” W. Smarzowskiego), oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą. 
Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest kierownikiem muzycznym większości projektów Andre Ochodlo.
W ramach współpracy z Teatrem Atelier i innymi  teatrami w Polsce (Teatr im. Adama Mickiewicz w Częstochowie) i za granicą (Divadlo Arena i Divadlo Bezruce w Ostrawie, Teatr Narodowy w Brnie) skomponował i nagrał muzykę do spektakli teatralnych takich jak: "Przełamując fale"  autorstwa Vivian Nielsen i Larsa von Triera, "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albeego, "Plaża" Petera Asmussena, "Demony" Larsa Norena,  "Superman nie żyje" Holgera Schobera, „Weisman i Czerwona Twarz” Georga Taboriego), “Hamlet” Williama Shakespeare’a.
 
 
Patryk Dobosz - Obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze muzyki współczesnej i jazzowej w klasie Pana Łukasza Żyty. Osiągnięcia: III Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych we Wrocławiu (2003) – Stypendysta Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej J&S Pro Bono Poloniae (2005)-I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008)-II Nagroda na konkursie „JAZZ JUNIORS” z zespołem „Magnolia Acoustic Quartet” (2009)-Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009)-I Nagroda na „VI Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Magnolia Acoustic Quartet” (2010).- I Nagroda na Rck Pro Jazz Festiwal z zespolem Tuźnik/Kądziela/Dobosz (2011).- I Nagroda na Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011).- I Nagroda na XV Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu z zespołem High Definition (2012).- Zwycięstwo zespołu HIGH DEFINITION w programie fundacji „Maestro” – „Young Jazz Project”. - Zwycięstwo w "Jazzowym Debiucie Fonograficznym" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca z zespołem High Definition.
Współpracował min. z High Definition Quartet, Randym Breckerem, Maciejem Obarą, Włodkiem Pawlikiem, Januszem Muniakiem, Piotrem Wyleżołem, Adamem Pierończykiem i Grzegorzem Nagórskim, Pawłem Kaczmarczykiem, Adamem Bałdychem.
 
Grafika 1: Jazz we „Fregacie” – koncert Dominik Bukowski Quartet
Grafika 2: Jazz we „Fregacie” – koncert Dominik Bukowski Quartet

Przejdź do góry strony