Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

Filmy z gdyńskiego festiwalu w Kinie „Fregata”

Data: 04-09-2023

Repliki 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są imprezą, która już po raz jedenasty zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W lęborskim kinie publiczność będzie miała okazję obejrzeć wyselekcjonowane tytuły ubiegające się o Złote Lwy – główną nagrodę gdyńskiego festiwalu.


- W tym roku zaprezentujemy pięć tytułów startujące w konkursie głównym – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. - To dla nas duże wyróżnienie, że jesteśmy częścią najważniejszego polskiego wydarzenia filmowego. Zachęcamy widzów do odwiedzenia w tym czasie naszego kina. Wszystkie tegoroczne seanse festiwalowe we „Fregacie” to pokazy przedpremierowe.


48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to największa impreza filmowa w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy i najgorętsze tematy. 


Seanse festiwalowe w Lęborku będą odbywały się w tym samym czasie, co w Gdyni, czyli od 18 do 22 września. Równolegle z pokazami festiwalowymi we „Fregacie” po raz kolejny będzie można skorzystać z bezpłatnego przeglądu filmów dla dzieci pod hasłem „Gdynia Dzieciom”. 


Rezerwacje na festiwalowe filmy są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 15 pod numerem telefonu 59 8622-530. Zachęcamy do zakupu biletów za pośrednictwem naszej strony: www.lck-fregata.pl
Ceny biletów:  Normalny – 17 PLN, ulgowy – 15 PLN

Festiwalowe pokazy we „Fregacie”:

Poniedziałek, 18.09.2023
18:00 - Doppelgänger. Sobowtór

Wtorek, 19.09.2023
18:00 - Różyczka 2

Środa, 20.09.2023
18:00 - Jedna dusza

Czwartek, 21.09.2023
18:00 - Lęk

Piątek, 22.09.2023
18:00 - Święto ognia

 

OPISY
Doppelgänger. Sobowtór
Thriller, psychologiczny, polityczny/Polska/120 min/
Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans (Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner (Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Różyczka 2
Thriller/Polska/106 min/
Eurodeputowana Joanna Warczewska, córka wybitnego pisarza, jest u szczytu życiowego powodzenia. Jej świetnie rozwijającą się polityczną karierę i rodzinne szczęście w jednej chwili burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje jej nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła jej zdjęcia i dokumenty podważające jej rodzinne więzi i sugerujące, że jej matka w przeszłości współpracowała z SB. Joanna postanawia na własną rękę przeprowadzić historyczne śledztwo i rozwikłać zagadkę kładąca się cieniem na jej rodzinie. To, co odkryje nie tylko każe jej zupełnie inaczej spojrzeć na swoją matkę, ale sprawi, że będzie musiała odnaleźć własną tożsamość. Joanna będzie zmuszona sama stawić czoła szantażyście i dokonać wyboru, który na zawsze zmieni jej życie.

Jedna dusza
Dramat obyczajowy/Polska/94 min/
Jest rok 1990, kiedy na świat przychodzi Alojz. Mijają lata. Dorosły już mężczyzna jest twardym górnikiem, mającym charyzmę i posłuch kolegów. Jednak skłonność do alkoholu i przemocy sprawia, że każdego dnia cierpią jego najbliżsi – żona i mali synowie.  Podczas katastrofy w kopalni, Alojz bez wahania ratuje życie kolegi, którego dotychczas bezlitośnie szykanował. Wypadek stanie się dla całej rodziny przełomem, który bezpowrotnie odmieni jej życie. Paradoksalnie jednak, mimo tragicznych konsekwencji, przyniesie też iskrę nadziei.

Lęk
Dramat/Polska, Szwajcaria, Niemcy/96 min/
Opowieść o dwóch siostrach – samotnej z wyboru, odnoszącej sukcesy adwokat Małgorzacie i jej młodszej siostrze Łucji, spełnionej matce dwójki dzieci i asystentce w kancelarii Małgorzaty. Kobiety wyruszają w pierwszą od wielu lat wspólną podróż. Wkrótce okazuje się, że jedna z nich jest śmiertelnie chora, a jej celem jest Szwajcaria, gdzie możliwa jest eutanazja. Druga nie potrafi sobie z tym poradzić.

Święto ognia
Komedia obyczajowa/Polska/94 min/
Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja (Joanna Drabik) – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

Grafika 1: Filmy z gdyńskiego festiwalu w Kinie „Fregata”

Przejdź do góry strony