Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

„Cały ten cukier” – zapraszamy na bezpłatny seans

Data: 30-05-2016

W najbliższy poniedziałek, 13 czerwca, zapraszamy do Kina „Fregata” w Lęborku na bezpłatny pokaz  filmu dokumentalnego „Cały ten cukier”. Dokument opowiada o poważnych rzeczach, ale w lekki i dowcipny sposób. Odpowiada na pytanie - jak wpływa na nas dieta bogata w cukier. Damon Gameau, australijski aktor telewizyjny i filmowy, postanowił sprawdzić to na własnej skórze, żywiąc się wyłącznie rzekomo zdrowymi i zalecanymi przez koncerny spożywcze produktami, takimi jak koktajle owocowe, płatki śniadaniowe, batony zbożowe itd. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, ile cukru znajduje się w ich codziennej diecie. Damon w czasie eksperymentu spożywał 40 łyżeczek cukru dziennie, niewiele więcej niż przeciętny nastolatek. Tezą filmu nie jest, że ludzie powinni przestać jeść cukier. Film ma zwiększyć świadomość konsumentów na temat substancji, którą zawiera 80% przetworzonego jedzenia. Producenci nie lubią mówić prawdy na ten temat.

Dokument ten jest też pretekstem do rozmowy na temat tzw. zdrowego odżywiania. Większość cywilizacyjnych chorób wiąże się ze współczesnym stylem życia i przetworzoną żywnością. Jedną z tych chorób jest cukrzyca typu 2. Jest to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Nie ma jednoznacznych objawów, rozwija się czasami latami. Co drugi cukrzyk nie wie nawet, że jest chory. Proste badanie poziomu cukru we krwi może pomóc w wykryciu tej choroby. Większość Polaków nawet nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie poziom glukozy. Nie prawdą jest, że chorują na tą chorobę tylko otyli i starsi ludzie. Wśród cukrzyków możemy znaleźć takie osoby jak Tom Hanks (cukrzyca typu 2) czy Sharon Stone (cukrzyca typu 1).

W dniu 13 czerwca, po emisji filmu, będzie można wykonać bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi oraz  skorzystać z porady dietetyka    (bezpłatne badanie pomiaru wagi ze analizą składu ciała).  Początek filmu o 17:30.

 

Grafika 1: „Cały ten cukier” – zapraszamy na bezpłatny seans

Przejdź do góry strony