Skocz do głównej treści strony
Lęborskie Centrum Kultury Fregata

Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS

Data: 03-01-2017

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa. W niedzielę, 5 lutego 2017 roku, na scenie w Kinie „Fregata” będzie można usłyszeć najpiękniejsze tematy muzyki filmowej i klasycznej oraz szlagiery operetkowe. Początek koncertu o godzinie 18:00.

 - Jednym z motywów koncertu będzie muzyka filmowa, którą zespół nagrał na płycie zatytułowanej "Amber Tango - Najpiękniejsza muzyka filmowa" – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. - Usłyszymy motywy z takich filmów jak: "Zapach kobiety", "Amelia" oraz "Wojna i pokój". Nie zabraknie także tang i popularnych tematów muzyki klasycznej w niecodziennych aranżacjach. Miłośnicy przedwojennych szlagierów i operetki także znajdą coś dla siebie. W programie koncertu również hity naszych czasów, m.in. z repertuaru Stinga.

 Z orkiestrą wystąpią soliści: Magdalena Chmielecka – sopran i Paweł A. Nowak – akordeony. Bilety w cenie  20 złotych dostępne są w Kasie Kina „Fregata” oraz CIT przy alei Niepodległości 6. Zachęcamy do wcześniejszego nabywania wejściówek.

O Orkiestrze 

Orkiestra Kameralna Progress to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe tworząc trzon życia kulturalnego w regionie. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckie J.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga. W tym samym roku zespół uroczyście inaugurował otwarcie nowej sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie wykonując dzieło Karola Nepelskiego.

Od początku swego istnienia Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku biorąc udział w koncertach kompozytorskich organizowanych przez uczelnię. W trakcie swej pięcioletniej działalności Orkiestra Kameralna Progress występowała na licznych festiwalach muzycznych w Polsce takich m.in. jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Dobrodzień Classic Festiwal prezentując się w intrygujących interpretacjach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Orkiestra współpracuje z Telewizją Polską biorąc udział w widowiskach słowno-muzycznych transmitowanych na żywo m.in.: „Szukamy stajenki” do tekstów Jacka Kaczmarskiego, czy „Solidarność to znaczy jeden i drugi”.

 

Szymon Morus

Po ukończeniu studiów w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka pogłębiał wiedzę muzyczną na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno - Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Rajskiego. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów. Nominowany do nagrody Młody Twórca Kultury 2012 oraz 2014. Współdziała z instytucjami kulturalnymi Wybrzeża. Jako Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane prowadzi ożywioną działalność artystyczną na terenie województwa pomorskiego. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Progress. Jako dyrygent współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Sinfoniettą Consonus oraz Operą Bałtycką. W lipcu 2011 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Progress dokonał nagrania muzyki filmowej Bruno Lohengrena, a w listopadzie 2012 roku z tym samym zespołem oraz Chórem Discantus Sławomira Bronka utrwalił kaszubskie kolędy na płycie „Gode na Kaszebach”. W kwietniu 2013 razem z Orkiestrą Kameralną Progress wziął udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim, z powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem Niemieckie Johannesa Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy Arnolda Schönberga. W październiku 2013 r. prowadząc gościnnie Sinfoniettę Consonus, dokonał rejestracji albumu zatytułowanego Explorations for keyboard and orchestra, w którym partię solową wykonywał sam Jordan Rudess - klawiszowiec legendarnego zespołu Dream Theater. W 2015 roku asystował Maestro Tadeuszowi Kozłowskiemu, podczas przygotowań premiery Otello Giuseppe Verdiego oraz Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki na scenie Opery Bałtyckiej. W tym samym Teatrze w lutym/marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło gdańskiej publiczności oraz debiutując na scenie Teatru Wilekiego Opery Narodowej w Warszawie.

Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. W sezonie artystycznym 2014/2015 pełnił funkcję Dyrygenta - Rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Od stycznia 2016 roku pełni funkcję zastepcy kierownika muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

 

 

Grafika 1: Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS
Grafika 2: Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS
Grafika 3: Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS
Grafika 4: Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS
Grafika 5: Muzyka filmowa i nie tylko – koncert Orkiestry PROGRESS

Przejdź do góry strony